Őszi küldöttgyűlés Budapesten
Budapesten tartotta küldöttgyűlését a KÉSZ november 12-én, ahol a helyi csoportok vezetői és a határon túli partnerszervezetek képviselői találkoztak egymással. Az eseményen került átadásra az egyesület Szent Adalbert- és a Csanád Béla-díja.
A Párbeszéd Házában megtartott őszi küldöttgyűlés kiemelkedő programja volt a KÉSZ által alapított díjak átadása. Az idei esztendőben a Szent Adalbertről elnevezett kitüntetést Majnek Antal nyugalmazott munkácsi püspök vehette át a szervezet kárpátaljai kapcsolatainak segítésében és fejlesztésében, valamint az ott élők hitének és magyarságtudatának megőrzésében végzett több évtizedes, lelkiismeretes és odaadó tevékenysége elismeréseként.
Majnek püspök a nyitószentmisén a megtérés, a szüntelen imádság és a böjtölés fontosságát hangsúlyozta. „Imádkozzatok a háború miatt szenvedő testi és lelki sebesültekért” – kérte az egybegyűlteket. Rámutatott, hogy a Szentírás olvasásakor egyértelmű választ kaphatunk arra, mit szólhat az Isten a világban történő eseményekhez: „az Isten számára kedves, ha visszatérünk hozzá, és a fegyverek helyett őbenne bízunk. Az egyetlen fontos kérdés, hogy az emberek mikor fognak végre bízni Istenben” – fogalmazott a főpásztor szentbeszédében.
Makláry Ákos, a KÉSZ elnöke a küldöttgyűlésen elmondta: „lelkileg megterhelő, nehéz időket élünk. Több oldalról is kapjuk a rossz ingereket. Veszélybe került az egészségünk, háború zajlik a szomszédunkban, melynek érezzük egzisztenciális következményeit. Mindezek miatt sokakban van félelem, bizonytalanság. Tíz évvel ezelőtt sem volt minden tökéletes, de nem voltak ilyen félelmeink. Ilyen időben különösen is szükség van arra, hogy egymásra támaszkodva Krisztusba vetett hitünket erősítsük, és a hitünkből fakadó erővel tudjunk segíteni másoknak.”
A Csanád Béla-díjat – idén rendhagyó módon – ketten is átvehettek: Fejéregyházi Sándor, a budaörsi csoport korábbi elnöke az elmúlt években az országos KÉSZ és a KÉSZ által létrehozott Kárpát-medencei Magyarság Evangelizációjáért (KÁMME) Alapítvány felügyelőbizottságában, valamint a budaörsi csoport létrehozása és évtizedes működtetése érdekében végzett áldozatos munkájáért. A másik díjazott, Csillag Gusztáv, a kaposvári csoport leköszönt elnöke a közel három évtizeden keresztül végzett, példaértékű és áldozatos munkája elismeréseként kapta a kitüntetést.
Az elnök a találkozón összefoglalta az elmúlt fél év legfontosabb eseményeit. A KÉSZ evangelizációs küldetésének tekinti a keresztény értékek és hagyományok megőrzését, ezért készített A mi pünkösdünk címmel egy kilenc részből álló videósorozatot, amely igyekezett közel hozni az emberekhez pünkösd üzenetét. A júniusban zárult családév kapcsán házaspárok tettek tanúságot hitükről videóinterjúkban.
Emlékezetes esemény volt a KÉSZ erdélyi zarándoklata nyáron, ahol átadták a Gyulafehérvári Főegyházmegyének a marosillyei templom felújítására a KÉSZ adományát. Szintén felejthetetlen maradt a Magyarok Nagyasszonya ünnepéhez kapcsolódó országos zarándoklat Székesfehérváron, az Aranybulla 800. évfordulóján, ahova a Kárpát-medence minden részéről érkeztek a résztvevők.
A KÉSZ elnöke beszámolt a sikeres adománygyűjtési akcióról, a SegítőKÉSZ-ről, melynek célja a kárpátaljai egyházi és civil szervezetek támogatása, akik a helyi rászorulók és háborús menekültek ellátásában vesznek részt. Jelentős mérföldkőnek tartotta a Parlament Felsőházi termében megrendezett, teremtésvédelemmel foglalkozó kongresszust, amely rávilágított teremtett világunk sérülékenységére, az élet védelmének fontosságára és a keresztény ember felelősségére.
Makláry Ákos beszélt a KÉSZ előtt álló feladatokról és tervekről is. A hitéleti programok, imamozgalmak, zarándoklatok mellett kiemelte a november közepén elindult országjáró fórumsorozatot, ahol közéleti kérdések kerülnek középpontba keresztény szemmel.
A délután folyamán Tóth Ernő elnökségi tag vezetésével a küldöttek mentálhigiénés előadáson vettek részt, melynek a félelem volt a témája. Többféle megvilágításban ismerhették meg a félelem típusait, intenzitását, kezelési lehetőségeit. Foglalkoztak azzal is, hogy a félelem mikor hasznos és mikor veszélyes. A foglalkozás során megerősítést nyert, hogy hitünk és a kultúránk számos kapaszkodót nyújt a nehéz időkben való boldogulásra, a félelmek leküzdésére.
2022-11-15
SJ