Tíz kérdés tíz párthoz
A KÉSZ elnöksége a választások kapcsán megkereste a pártok vezetőit, hogy a kereszténység és a magyarság szempontjából fontos kérdésekben véleményükről tájékozódjon.
A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége az április 8-i országgyűlési választásra való felkészülés jegyében szeretné segíteni tagjait, határon túli társszervezeteit és a választópolgárokat abban, hogy a kereszténység és a magyarság múltja, jelene és jövője szempontjából fontos kérdésekben a választási kampányban főszerepet játszó tíz párt* véleményét hiteles forrásból, összehasonlítható módon megismerhessék. Ennek érdekében a megszólított pártok vezetőinek tíz azonos kérdést küldött meg azzal a kéréssel, hogy álláspontjukat tömör válaszokban összegezzék.
A KÉSZ a feleleteket – kivárva a 30 napos reagálási határidőt – változtatás és kommentár nélkül hozza nyilvánosságra.
Bízunk benne, hogy kezdeményezésünk segíti a választópolgárok lelkiismeretes döntését.
A kérdések az alábbiak:
- Mi pártja álláspontja azzal kapcsolatban, hogy hazánk Alaptörvénye leszögezi a kereszténység nemzetmegtartó szerepét?
- Pártja fontosnak és szükségesnek tartja-e a kereszténység védelmét? Amennyiben igen, milyen bel- és külpolitikai eszközöket kíván alkalmazni ennek érdekében?
- Pártja a szegények támogatása és felemelése érdekében alkalmazható eszközök közül melyik ötöt tartja a legfontosabbnak?
- Milyen szerepet szánnak az egyházaknak az oktatásban és a szociális ellátásban? Meg kívánja-e pártja változtatni az egyházak által fenntartott oktatási és szociális intézmények finanszírozását?
- A népességfogyás csökkentése és megállítása érdekében pártja milyen eszközökkel kíván élni?
- Pártja milyen intézkedéseket tart szükségesnek, hogy csökkenjen a nők kiszolgáltatottsága, beleértve a jövedelmi és költségvetési egyenlőtlenséget, illetve a nők és gyermekek elleni erőszakot?
- Mi pártja álláspontja az azonos nemű emberek párkapcsolatának jogi szabályozásáról, különös tekintettel a gyermekek örökbefogadására?
- Pártja mit tenne az emberközpontú egészségügy megvalósítása, különösen a hálapénz visszaszorítása érdekében?
- Pártja milyen intézkedésekkel kívánja visszaszorítani a korrupciót?
- Mi pártja álláspontja a kettős állampolgársággal kapcsolatban? Meg kívánják-e változtatni annak hatályos jogi szabályozását?
Budapest, 2018. január 24.
Makláry Ákos, a KÉSZ elnöke
* A megszólított tíz párt:
Demokratikus Koalíció
Együtt – a Korszakváltók Pártja
Fidesz – Magyar Polgári Szövetség
Jobbik Magyarországért Mozgalom
Kereszténydemokrata Néppárt
Lehet Más a Politika
Magyar Liberális Párt
Magyar Szocialista Párt
Momentum Mozgalom
Párbeszéd Magyarországért Párt
Makláry Ákossal a Bonum TV-ben készült interjú itt megtekinthető: