Szeretünk beszélgetni
Jelen Idő címmel útnak indul a KÉSZ podcast-sorozata. Első alkalommal Makláry Ákos görögkatolikus parókussal, a szövetség elnökével beszélget Szerdahelyi Csongor.
Ákos atya szerint mai rohanó életünkből hiányoznak a jó, baráti beszélgetések, ezért kifejezetten örül a kezdeményezésnek. A KÉSZ idén 35 éves, már az alapítók is fontosnak tartották a kommunikációt, ami akkoriban a nyomtatott sajtótermékek elindításában nyilvánult meg. A hanganyagok internetes közzététele viszonylag új műfaj, bármikor, vezetés vagy házimunkák végzése közben is hallgatható.
Ákos atya 1989-ben érettségizett, abban az évben alakult meg a KÉSZ, a rendszerváltozás keresztény értékeket szem előtt tartó egyik fontos kezdeményezőjeként. Akkoriban civil kurázsi kellett ahhoz, hogy az egyesületi törvény megszületése után szinte azonnal megszerveződjék. Ebben hatalmas érdeme van Csanád Béla professzornak, a KÉSZ első elnökének. Az ökumenikus alapon szerveződő evangelizációs kezdeményezésnek ma is ugyanaz a hármas feladata: közéleti aktivizmus, a kultúra ápolása és a teremtett világ védelme.
A célok tehát azonosak, de az eszköztár folyamatosan gazdagodott. A KÉSZ 74 helyi csoportban tevékenykedik, és mindig helyben kell eldönteni, hogy közösségi életüket hogyan szervezzék, mire összpontosítsanak. Egy a lényeg – mutat rá a beszélgetésben Ákos atya, Csanád Béla versét idézve: „Mert nem csak magadnak születtél”. Ez a program azért is időszerű, mert a KÉSZ-nek folyamatosan meg kell fiatalodnia. A rendszerváltás körüli években született nemzedék tagjai, akik már túl vannak tanulmányaik befejezésén, családot alapítottak, egzisztenciát teremtettek, rá kell ébredjenek közéleti felelősségükre. Aktívan be kell kapcsolódniuk egyházközségük, településük életébe, azzal a segíteni akaró önzetlen lelkülettel és bátorsággal, amely az alapító keresztény értelmiségieket jellemezte harmincöt évvel ezelőtt.
Sorozatindító beszélgetésünkben ezekről a témákról és húsvét misztériumáról hallhatnak.
A podcastsorozat további beszélgetéseit meghallgathatja a YouTube-on és a Spotify-on.