A keresztény értékek védelmének elismerése
Földi-Kovács Andrea újságíró, televíziós műsorvezetőnek adományozta Szent Adalbert-díját a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége az országos sajtóban a keresztény értékek védelmében folytatott munkássága elismeréseként, melyet Makláry Ákos, a KÉSZ elnöke adott át december 14-én.
Az 1992-ben alapított Szent Adalbert-díjat számos olyan ismert személy vehette már át, aki keresztény elkötelezettségével kiemelkedő munkát végzett a magyarság érdekében. Az idei évben a több mint háromezer fős tagság javaslata alapján az elnökség választása Földi-Kovács Andrea újságíróra esett, mellyel a televíziós műsorvezető evangelizációs tevékenységét kívánta jutalmazni. A plakettből és oklevélből álló kitüntetés átadására zártkörű ünnepség keretében került sor a KÉSZ megújult központjában.
Makláry Ákos, a KÉSZ elnöke köszöntőjében felhívta a figyelmet korunk nagy betegségére, az álhírgyártásra. Hangsúlyozta az újságírók felelősségét: „A félretájékoztatás útvesztőjéből egyedüli kivezető út a felelősség útja” – fogalmazott. Idézte Ferenc pápa gondolatát: „Aki informál és hírekkel dolgozik, az valójában formál valakit, emberi életeket, személyeket alakít. Ezért a források megbízhatósága és a közlés hiteles volta valóban olyan folyamat, amely hozzájárul a közjó fejlődéséhez, képes bizalmat szülni és megnyithatja a közösség és a béke útjait.”
A KÉSZ elnöke elismeréssel szólt Földi-Kovács Andrea újságírói tevékenységéről, aki a tizenhat éves média-pályafutása során hitelesen és következetesen szolgálta a Jóisten ügyét. A médiából való távozását követően azonban nem vonul vissza a közélettől, a Védett Társadalom Alapítvány kuratóriumi tagjaként más feladatkörben, de változatlan lendülettel folytatja küldetését: „a hagyományos értékekre érzékenyít”. Az alapítvány célkitűzése világos: védeni az életet, a hagyományos értékeket. Vallják, hogy a keresztény családmodell nem intolerancia, nem kirekesztés. Ahogyan nem homofóbia ellenezni a gyermekek körében folytatott LMBTQ-propagandát sem.
Makláry Ákos a keresztény közösségek feladatára is emlékeztetett: vállalni kell azt a küzdelmet, melynek tétje, hogy a jövőben ne kelljen úgy élnünk és azt tennünk, amit nem akarunk, ami ellentétes a meggyőződésünkkel.
Földi-Kovács Andrea a díj átvételekor arról beszélt, hogyan tapasztalta meg Isten jelenlétét az életében: úgy bánik vele, mint egy jó pedagógus a diákokkal, elhalmozza feladatokkal, és bizalommal fordul felé. Újságírói pályafutása küldetés volt számára. Szerinte a keresztény újságírók feladata olyan dolgokat letenni a közös asztalra, amit lehet, hogy csak kevesen vesznek el, de ott a helyük. „Nem a szenzációhajhászás, hanem az egyetemes értékek közvetítése a dolgunk.” A díjazott, mielőtt minden interjúalanya nevében is megköszönte az elismerést, arra biztatta a keresztényeket, hogy ne csak szavakban vallják meg Istent, hanem cselekedetekben is: egy igazi keresztény ember egész élete Krisztusra mutat.
2021-12-16
SJ
Az ünnepségről készült összeállítás (EWTN Katolikus Világhálózat felvétele):
A díjátadón elhangzott méltatás: „Ha az ember Krisztusnak rendeli alá magát, nem tesz különbséget magánélet és hivatás, családi és közügyek között. Ez a pápák által közreadott keresztény társadalmi tanítás lényege is, mit és hogyan kell tennünk a minket körülvevő világban keresztényként.” Ezt Földi-Kovács Andrea fogalmazta meg a Hír Tv Credo című magazinjának egyik adásában. A választ megtaláljuk az ő életében, munkájában. Szülei szerény körülmények közt élő becsületes munkásemberek voltak. Andrea nem kapott vallásos nevelést, de jó és szép, követendő példát annál többet. Tizenhárom éves volt, amikor saját elhatározásból vagy a Szentlélek sugallatára elkezdett hittanra járni és tizennégy évesen megkeresztelkedett. A krisztusi út számára sem volt mindig egyenes és zökkenőmentes. „De érzem, hogy Isten megelőlegezte a szeretetét, a bizalmát, születésemtől fogva töretlenül hisz bennem” – mondta ezt egy vele készült interjúban. Harminchárom évesen bérmálkozott, megpecsételve ezzel az Istenhez való tartozását, kötődését. Eredetileg képzőművészeti pályára készült, mégis az élet a televíziózás felé sodorta. Végigjárta a szakmai ranglétrát a riportok készítésétől az önálló műsorok vezetéséig. Mindig komoly elvárásokat támasztott magával szemben: tárgyilagosság, hitelesség, tájékozottság és szerethetőség. Televíziósként törekedett ezeknek a feltételeknek maradéktalanul megfelelni. Visszafogott megjelenése és finom viselkedése magabiztossággal társulva mindig megnyerte a nézők bizalmát, szerették a műsorait. A kamerák előtt akkor is büszkén viselte nyakában Krisztus keresztjét, amikor közszereplőket támadtak emiatt. A Credo című műsora nemcsak nevében, de stílusában és tartalmában is evangelizáló, missziós műsor volt. Hitelesen közvetítette a keresztény szellemiséget. Ráirányította a figyelmet az istenhit fontosságára és a teremtett világ megkérdőjelezhetetlen egységére, harmóniájára. Az elsők között csatlakozott a Hazádnak rendületlenül imával légy híve, most magyar! imamozgalomhoz, melynek célja, hogy az új Parlament képviselői a Tízparancsolatot tisztelő és megtartó emberek legyenek. Az Axióma Kulturális Alapítvány több videójában kiállt a férfi és a nő teremtésből fakadó különbözősége és az erre alapuló család mellett. Határozottan foglal állást az élet védelme mellett, sorra dönti meg az abortuszpártiak érveit. Tizenöt év televíziózás után júliusban búcsúzott el a HÍR Tv nézőitől, majd kuratóriumi tagként csatlakozott a Moys Zoltán író, rendező és Szakács Árpád újságíró által létrehozott nemzetközi hatáskörű Védett Társadalom Alapítványhoz. Földi-Kovács Andrea több szakmai díjjal és elismeréssel rendelkezik:
Keresztes Dénes |