„A szerelem nem elég a boldog házassághoz”
Keresztény házasságunk alapjai címmel tartott előadást Makláry Ákos parókus, a KÉSZ elnöke a kecskeméti csoport meghívására.
A szervezők a rendezvény mottójául Margaret Mitchell gondolatát választották: „A szerelem nem elég a boldog házassághoz”. Makláry Ákos atya előadásának köszönhetően a hallgatóság – köztük több jegyespár – választ kaphatott az idézet kapcsán felmerülő kérdésekre.
Az előadó beszélt a jegyesoktatásra jelentkező párok felkészítéséről, a házasságra való érettségük megítéléséről. Fontos szempontnak tartotta annak megfogalmazását, miért szeretne egy jegyespár összeházasodni. – El kell jutni arra a felismerésre, hogy a másiknak szeretnék örömet okozni, a másikat szeretném boldoggá tenni – hangsúlyozta Ákos atya.
– A házasság stabilitása három pillér összhangján nyugszik, s ha az egyik is hiányzik, vagy háttérbe szorul, kibillen az egyensúly. Ez a három pillér az erosz, a filia és az agapé. Ahogy az ember test-lélek-szellem, úgy a házasság is mindhárom szintre kihat, a házastársaknak mindhárom szinten megértőnek és elfogadónak kell lennie. A testi vonzalom éppoly fontos, mint a meghitt beszélgetések, az azonos érdeklődési kör, de ezek mellett az alázatos szolgálatot is gyakorolnunk kell ahhoz, hogy a házasságunk jól működjön – folytatta gondolatát az előadó. Majd felhívta a figyelmet a szeretetnyelvek megismerése, a közös célok kitűzésére és a kommunikáció fontosságára:
– Ha közösen is imádkozunk, megerősítést nyerhetünk, hogy jó irányban haladunk, de erőt is meríthetünk belőle, hogy a nehézségeket könnyebben le tudjuk együtt küzdeni.
Megosztotta a hallgatósággal egy görögkatolikus pap élettörténetét, aki egy baleset után súlyos testi fogyatékossággal élt tovább, kerekesszékbe kényszerülve. Felesége mégis kitartott mellette, szívvel-lélekkel vállalta fel házasságuk napján tett fogadalmát: az életen át tartó „szolgálatot”. Ezzel is bizonyította a házasság szentségének és fogadalmának erejét.
Nagy érdeklődés fogadta a görögkatolikus házasságkötési ceremóniák alkalmával készített fotókat, amelyekből a jelenlévők megismerhettek számos keleti hagyományt, mint például a házasulandó felek megkoronázását.
A rendezvény tanulsága, hogy gyakran kell beszélni a keresztény házasság értékéről, az életen át tartó szövetség szépségeiről, nehézségeiről: – Ha tizenkét évvel ezelőtt hallhattam volna ezt az előadást, akkor nem válással végződött volna a házasságom” – fogalmazott az egyik résztvevő a programot követően.
Berényi Tivadar, a KÉSZ kecskeméti csoportjának elnöke