Bemutatkozott a Jó, hogy vagy! Életvédők Szövetsége Szolnokon és Nyíregyházán
A "Jó, hogy vagy!" Életvédők Szövetsége 2023 novemberében alakult huszonöt szervezet és magánszemély összefogásával, céljául tűzve ki az emberi méltóság védelmét, az emberszeretet és az élethez való jog hangsúlyozását. A szövetség alapítása óta tagja a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) is, amely kiemelten támogatja a kezdeményezés értékrendjét. A mozgalom nem pusztán keresztény szemléletet kíván képviselni, hanem egyetemes emberi kérdésként tekint az élet védelmére, hangsúlyozva annak fontosságát a fogantatástól egészen a természetes halálig.
Bemutatkozás Szolnokon
Március 4-én Szolnokon, a Vártemplom-plébánia előadótermében rendezett eseményen a KÉSZ szolnoki csoportjának meghívására Osztie Zoltán atya, a szövetség elnöke és Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézet főigazgatója ismertette a szervezet céljait.
Osztie atya hangsúlyozta: "Az ember nem csupán biológiai lény, hanem test, szellem és lélek egysége, amelynek tisztelete és védelme elengedhetetlen." Kiemelte, hogy az életvédő szemlélet célja nem megosztani, hanem összekötni az embereket, és felhívni a figyelmet az élet szentségére.
Az élet tisztelete nem csupán az abortusz kérdését érinti,
hanem számos más témát is, például a meddőséggel küzdő párok támogatását vagy a társadalmi szemléletformálást.
Beszédében kitért arra is, hogy egyre többen fordulnak az élet igenlése felé, és számos olyan kezdeményezés működik az országban, amelyek segítenek a családoknak, de nem kapnak elegendő nyilvánosságot. Példaként említette a budapesti Irgalmasrendi Kórház keresztény családsegítő központját, ahol ingyenesen és hatékonyan segítik a meddőség kezelését az emberi méltóság teljes tiszteletben tartásával.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az életvédelem legfontosabb üzenete a szeretet és az emberi kapcsolatok értéke, hiszen életünk legnagyobb kincse az a szeretetkapcsolat, amelyet magunkkal viszünk az örökkévalóságba.
Móczár Gábor előadásában személyes élményeit és tapasztalatait osztotta meg, kiemelve, hogy saját családjában is szembesült olyan krízishelyzetekkel, amelyek megoldásában az életvédő szemlélet segített.
Beszélt arról, hogy a Nemzeti Örökség Intézet vezetőjeként különösen foglalkoztatta az a kérdés, hogy miként lehet gyakorlati módon segíteni azokat az édesanyákat, akik gyermeküket elvesztették. Véleménye szerint sok esetben éppen a feldolgozatlan veszteség az akadálya annak, hogy később újabb gyermeket vállaljanak.
Ennek kapcsán ismertette azt a kezdeményezést, amely egy nemzeti emlékpark létrehozását célozza meg, ahol
az édesanyák méltó módon vehetnek búcsút elvesztett újszülöttjeiktől.
Ebben az ügyben együttműködnek más szervezetekkel, például a Szülők Háza Alapítvánnyal, amelynek elnöke Kemény Dénes, a korábbi vízilabda szövetségi kapitány.
Móczár Gábor egy megdöbbentő statisztikai adatot közölt: 1956 óta 6,5 millió magzat nem tudott megszületni a művi terhességmegszakítások következtében. Rámutatott, hogy az életvédő közösség ma már szándékosan kerüli az "abortusz" kifejezést, és helyette "magzatvesztésről" beszél, mert így elkerülhetik az ítélkező hangnemet, és szélesebb társadalmi rétegeket tudnak megszólítani.
Nyíregyházi találkozó
Március 11-én a nyíregyházi Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskolán folytatódott a Jó, hogy vagy! Életvédők Szövetségének bemutatkozó országhárása a helyi KÉSZ-csoport meghívására, ahol Osztie Zoltán atya mellett Máthé Zsuzsa, a Szent István Intézet elnöke és Földi-Kovács Andrea, a Védett Társadalom Alapítvány kuratóriumi tagja osztotta meg gondolatait.
Osztie Zoltán atya a szeretet és az életvédelem kapcsolatát emelte ki. A "Jó, hogy vagy!" szlogen az emberi méltóság tiszteletét fejezi ki, szemben a gyűlölettel, amely azt sugallja: "Jobb lenne, ha nem lennél." Az ember Isten képmása, ezért legfontosabb értéke a szeretetkapcsolatokban rejlik. Osztie szerint egy olyan életvédő közösséget kell létrehozni, amely összefogja azokat, akik elkötelezettek az élet védelme mellett.
Földi-Kovács Andrea egy kisfilmen keresztül mutatta be a magzat fejlődését a megtermékenyítéstől a születésig. Hangsúlyozta, hogy a tudományos tények szerint
az élet a fogantatással kezdődik,
hiszen a zigótában már ekkor jelen van a teljes genetikai információ. Kiemelte azt az ellentmondást, hogy ma, amikor már fejlett technikával figyelhetjük meg a magzatot az anyaméhben, az abortuszok száma ennek ellenére nem csökken.
Máthé Zsuzsa a Szent István Intézet kutatását ismertette, amely szerint a magyarok 58%-a vallja, hogy az élet a fogantatással kezdődik. Egy kórházi élményét osztotta meg, amely során egy abortuszon átesett nő zokogása döbbentette rá az életvédelem súlyos erkölcsi kérdéseire. Felhívta a figyelmet arra is, hogy Magyarországon kétszer annyi az 1956 óta abortált magzatok száma, mint a két világháborúban elhunytaké.
A rendezvény második részében az eutanázia kérdése került előtérbe. Osztie Zoltán hangsúlyozta, hogy az élet szentségének tisztelete nem csupán vallási kérdés, hanem minden emberre vonatkozó erkölcsi alapelv. Földi-Kovács Andrea egy videó segítségével mutatta be, hogy az eutanázia nem csökkenti, hanem inkább növeli az öngyilkosságok számát, miközben az orvosokra is komoly lelki terhet ró.
Máthé Zsuzsa felhívta a figyelmet a jogi keretek abszurd irányba való elmozdulására: egyes nyugati országokban már
bármilyen életkori korlátozás nélkül engedélyezik az eutanáziát,
miközben az abortuszt emberi joggá próbálják nyilvánítani. Osztie Zoltán zárásként így buzdított: „Az életvédelem mindannyiunk szívügye és kötelessége”.
A "Jó, hogy vagy!" Életvédők Szövetségének országjárása folytatódik, további városokban is szeretnék megismertetni üzenetüket.