Csanád Béla-díj 2023
Dr. Hajdu Editnek, a kecskeméti csoport küldöttjének adományozta a KÉSZ a Csanád Béla-díjat szaktudásával és alázatos háttérmunkájával a kecskeméti csoportot, valamint az országos szervezetet szolgáló tevékenysége elismeréseként.
A díj átadására a KÉSZ küldöttgyűlésén került sor november 11-én. Az ünnepségen elhangzott méltatás:
Hajdu Edit Bácsalmáson, 1949. május 21-én született, hétgyermekes keresztény családban. Édesanyja óvónő volt, édesapja jegyző. Szülei Felvidéken, a Csallóközben kezdték családi életüket, majd a Beneš-dekrétum értelmében 1947-ben áttelepítették őket Bácsalmásra, onnan 1948-ban átköltöztek Mélykútra. A család felmenő rokonai közt tartja számon anyai ágon Csajághy Laurát, apai ágon Serédi Jusztinián hercegprímást.
Edit általános iskolai tanulmányait Mélykúton kezdte, majd 1967-ben a bajai Bereczki Máté Kertészeti Technikumban kertésztechnikusként érettségizett. 1972-ben szerzett kertészmérnöki diplomát a Kertészeti Egyetemen, Budapesten. 1975-ben elvégezte a Gödöllői Agrártudományi Egyetem mezőgazdasági genetikai szakmérnöki képzését. Doktori címet 1981-ben szerzett ugyanitt, 1994-ben pedig az Magyar Tudományos Akadémián a mezőgazdasági tudományok kandidátusa lett. 1972 és 2012 között, 40 éven át a kecskeméti Szőlészeti és Borászati Kutató Intézetben dolgozott kutatóként. 2013 óta nyugdíjas.
Kutatásait a következő témákban folytatta:
- szőlőnemesítés és fajtafenntartás,
- a szőlőfajták termesztési és borászati értékeinek tanulmányozása,
- a szőlőtermesztés technológiájának fejlesztése,
- mikrovinifikációs, azaz kistételű borászati kísérletek.
Munkája során kutatásszervezőként is dolgozott, építette, ápolta a hazai és nemzetközi kapcsolatokat, tanulmányutakat, konferenciákat szervezett. Kimagasló szakmai eredményeket ért el a szőlőnemesítés területén. Nemesítője, társnemesítője 25 államilag minősített szőlőklónnak és szőlőfajtának.
1973−2023 között 523 publikáció és ismeretterjesztő dolgozata jelent meg magyar, angol és német nyelven. Saját szerzője 7 könyvnek, társszerzője 12 további kiadványnak. Tiszteletbeli tag több borlovagrendnél. Szakértő volt 2008−2013 között Magyarország képviseletében a Nemzetközi Borhivatalnál. Rendszeres borbíráló a borvidéki borversenyeken, továbbá Kecskemét város borának kiválasztásánál. Számos szakmai előadást tartott és tart Magyarország területén kertbarát köröknél, szakmai rendezvényeken, nemzetközi konferenciákon. Oktat Budapesten a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Budai Campusán és Kecskeméten a Neumann János Egyetemen.
Több tanulmányúton járt az Amerikai Egyesült Államokban, Ausztráliában, Ausztriában, Kanadában, Németországban, Svájcban, az egykori Szovjetunióban, Thaiföldön és Törökországban. Számos állami és szakmai kitüntetésben részesült, így többek között a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével és a Bács-Kiskun Megyei Prima Díjjal is elismerték munkásságát.
A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Kecskeméti Csoportjának 1999 óta tagja, jelenleg a helyi csoport vezetőségének munkájában is részt vesz. A feladatok elől nem hátrál meg, mindig örömmel képviseli a kecskeméti csoportot a még oly fárasztó küldöttgyűlési műhelymunkákban is.
Soha nem állította magát előtérbe, szerény személyiségéhez méltó módon, mintegy a Szentírásból ismert Mártaként szorgos és aktív háttérmunkával támogatja a csoportot a helyi KÉSZ-programok, látogatások, zarándokutak, keresztény közösségi találkozók szervezésében.
Lelkes résztvevője és szervezője a kecskeméti csoport zarándoklatainak, így jutott el velük Gödöllőre, Kalocsára, Máriagyűdre, Márianosztrára, Máriapócsra, Mátraverebély-Szentkútra, Kiskunfélegyházára, Ópusztaszerre, Sárospatakra, Székesfehérvárra, Vodicára, de számos külföldi zarándokhelyen is járt, például Csíksomlyón, Doroszlón, Rómában, Lourdes-ban. Sőt, még a Szentföldet is útba ejtették a kecskeméti készesek. Az, hogy eljutottak ilyen sok helyre, Edit közreműködésének is köszönhető. A zarándoklatokról, különleges egyházi jelentőségű helyszínekről rendszeresen tartott előadásokat a csoport és az érdeklődők számára.
Köszönjük Editnek, hogy segítségünkre volt a KÉSZ kecskeméti, sárospataki és villányi küldöttgyűléseinek szervezésében.
A kecskeméti csoport nagy hangsúlyt fektet a hagyományápolásra is: a nemzeti ünnepek és egyházi évfordulók mellett komoly eseménnyé vált Kecskeméten a Szűz Mária születésének emléknapján tartott terményáldás, az ökumenikus imahétben való közös részvétel, valamint a hagyományos keresztény polgári bál szervezése.
Edit szívesen megy KÉSZ-csoportokhoz is evangelizációval egybekötött előadást tartani, volt már többek között a budakeszieknél, a tolnaiaknál, a szolnokiaknál. De kapott már meghívást határon túlról is, például Székelyudvarhelyről, Királyhalmáról és Bácskossuthfalváról. Ezen kívül ő is rendszeresen hívja kecskeméti látogatásra a KÉSZ határon túli partnereit, így többek között a délvidéki és kárpátaljai társszervezeteket, és szervezi meg számukra nemcsak a környék nevezetességeinek bemutatását, de a borkultúra megismerését is.
2011 és 2014 között a KÉSZ-t képviselte Kecskeméten a határon túliak támogatását végző bizottságban. Ezen kívül rendszeresen részt vesz készesként a város kulturális, zenei, népművészeti, történelmi, társadalmi, szociális és egyházi rendezvényein.
Edit mindig segítőkész, megbízható, nagy munkabírású, aki mindent megtesz a közösség összetartása, fejlesztése és megújítása érdekében. Tapasztalatait örömmel osztja meg az új generáció tagjaival, felkarolja a fiatal tehetségeket, és óriási munkabírással vesz részt a helyi KÉSZ és a plébániai közösség életében. Sok ügyben és igen sokat dolgozik, nagy odaadással, körültekintéssel, panaszkodás nélkül és kitartóan.
Kedves Edit! Örömmel nyújtjuk most át neked a KÉSZ 2023. évi Csanád Béla-díját, mellyel köszönetünket és elismerésünket szeretnénk kifejezni mindazért, amit a KÉSZ-szel és a KÉSZ-ért tettél!
Szeretettel gratulálunk!