Küldöttgyűlés Balassagyarmaton
A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Balassagyarmaton tartotta tavaszi küldöttgyűlését április 26–28-án. Az idén 35 éves szervezet csoportvezetői és határon túli társszervezeteinek képviselői vettek részt a gazdag programot kínáló háromnapos rendezvényen, melyről a nool.hu készített tudósítást.
A legnagyobb keresztény civil szervezet, a KÉSZ 1989-ben alakult Csanád Béla teológiaprofesszor kezdeményezésére Budapesten. Hamarosan vidéki városokban is alakultak KÉSZ-csoportok. Jelenleg 70 helyi csoport, közel 3000 taggal vesz részt az evangelizációs munkában a magyar történelmi egyházakkal együttműködve. A balassagyarmati szervezet elnöke, Selmeczi Zoltán köszöntötte az idén jubiláló szövetség vezetőségi tagjait és a megjelenteket, akik az ország különböző pontjairól érkeztek a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Iskolában szervezett küldöttgyűlésre.
– 1996-ban alakult Balassagyarmaton a KÉSZ Limbacher Gábor vezetésével. Úgy gondolom, hogy napjainkban – fiatalok és idősek is – egyre inkább fontosnak és szükségesnek érzik, hogy közel kerüljenek azokhoz az értékekhez, amelyet a kereszténység képvisel – hangsúlyozta a helyi elnök.
Az eseményen a balassagyarmati zeneiskola igazgatója, Csábi István is köszöntötte a megjelenteket, ismertette a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Iskola kötődését a városhoz és a művészeti iskola tevékenységeire is kitért.
Az ünnepélyes megnyitón Makláry Ákos, a KÉSZ országos elnöke a küldöttgyűlések fontosságát hangsúlyozta. – Azért jöttünk a „Legbátrabb városba”, hogy megerősödjünk, hiszen minden ember a kommunikációtól és a kapcsolataitól válik erőssé. A küldöttgyűlés személyes és közösségi beszélgetései lehetőséget adnak arra, hogy megerősödjünk. Ez a kommunikáció, ami a mindennapjainkból hiányzik, mert az internetes közösségi felületeken ezeket az értékeket nem lehet megkapni – mondta el Makláry Ákos.
Balla Mihály köszöntőjében a külpolitika kereszténységre gyakorolt hatásait részletezte. – Azt tapasztaljuk, ha kiállunk a konzervatív, keresztény vagy a nemzeti értékek mellett, akkor támadnak minket. A mai világ zavarodottságával szemben az lehet a legnagyobb erőnk, ha minél több közösségünkben ott van az az érték, amit a keresztény kultúra, gyökereink képviselnek – emelte ki az országgyűlési képviselő.
Következő felszólalóként „Civitas Fortissima – Balassagyarmat város múltjáról és jelenéről” címmel Csach Gábor művészettörténész, polgármester tartotta meg előadását. Bemutatta a város történelmét, az elmúlt időszak kiemelkedő beruházásait, demográfiai helyzetét, gazdasági fejlődését, Nógrádban betöltött központi szerepét, valamint Balassagyarmat neves szülöttjeit is.
Az est folyamán kiállítás nyílt Hűséggel és tettreKÉSZen címmel az azonos nevű fotópályázatra érkezett fényképekből és a KÉSZ központi archívumából válogatott alkotásokból. – A kiállítás célja, hogy betekintést nyújtson a szervezet változatos és szerteágazó evangelizációs tevékenységébe, bemutassa az egyesület küldetését és azt a szeretetközösséget, amelyet immár 35 éve megélünk egymással – fogalmazott Makláry Ákos.
A találkozó keretében a KÉSZ-csoportok vezetői megosztották egymással tapasztalataikat műhelymunka során, szentmisén hálát adtak az elmúlt évekért, sor került az éves beszámolók ismertetésére és elfogadására, a határon túli magyar partnerszervezetek – a vajdasági Keresztény Értelmiségi Kör, a beregszászi Keresztény Értelmiségiek Szövetsége és a rimaszombati Katolikus Kör – képviselői felszólalásukban ismertették, mi minden történt velük az elmúlt fél évben. A résztvevők ismerkedtek Balassagyarmat tereivel és szép épületeivel, meghallgatták Molnár Imre történész előadását Esterházy János életéről és mártírhaláláról, majd megcsodálták Kósa József zenetanár zongorajátékát, valamint a Haraszti-ikrek énekes és a Kispál-testvérek táncos bemutatóját. A háromnapos rendezvény a 90 szeletes ünnepi torta felszelésével végződött.
forrás: nool.hu