Nyíregyházán is bemutatták a jubileumi fotókiállítást
A Hűséggel és tettreKÉSZen – 35 éve az evangélium szolgálatában című fotókiállítás Nyíregyházára érkezett. A KÉSZ jubileuma alkalmából összeállított kiállítási anyagot a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskolán mutatták be november 5-én a nyíregyházi csoport szervezésében.
A vándorkiállítás betekintést enged a KÉSZ változatos és szerteágazó evangelizációs tevékenységébe, és lehetőséget biztosít a szövetség megalakulásának és három és fél évtizedes fennállásának megünnepléséhez. A megnyitó és a megemlékezés ennek megfelelően nemcsak ismeretekkel gazdagította a jelenlévőket, hanem igazi kulturális élményt is jelentettek a Szent Imre-gimnázium diákjainak és a Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola tanárának, Grajczárik Éminek előadásában felhangzó versek és zeneszámok.
A rendezvényen Keresztes Dénes, a KÉSZ elnökhelyettese köszöntőbeszédében bemutatta az egyesület történetét, célkitűzéseit és tevékenységét. Az alapító, Csanád Béla pap-költő, a Hittudományi Akadémia tanára meghatározta a szervezet máig érvényes küldetését: „A KÉSZ ökumenikus, felekezetektől és politikai pártoktól független civil szervezet. Célja a keresztény/keresztyén evangelizációs küldetés tudatos elkötelezettségű vállalása az ökumené szellemében, és annak teljesítésére való folyamatos törekvés az élet minden területén.”
A rendszerváltást követően a kezdetben szakmai műhelyekben működő szervezet átalakult területi szervezettségűvé. Így jött létre a nyíregyházi csoport 1993-ban Cselényi István Gábor vezetésével. Jelenleg hazánkban 70 csoport működik, amelyek a helyi igényeknek megfelelően alakítják programjaikat a kijelölt célok megvalósítása érdekében.
A kiállítást, melynek anyagának alapját a jubileumi év alkalmával meghirdetett fotópályázat jelentette Némethné Csubák Éva, a baktalórántházi KÉSZ-csoport elnöke nyitotta meg. A fotópályázatra több mint háromszáz fénykép érkezett. Ezek közül és a KÉSZ központi archívumából az öt tagú zsűri huszonkilenc alkotást választott ki, és a legkiválóbb ötöt díjazta is.
A baktalórántházi csoportelnök szinte valamennyi képről és beküldőjéről megosztott valamilyen kulisszatitkot, különös hangsúlyt helyezve arra, hogy a fotók közül négy határon túlról érkezett üzenetet küldve a külhoni magyarság élni és megmaradni akarásáról.
A Család Béla egyik verséből származó, „Nemcsak magadnak születtél” címet viselő fotónál elidőzve méltatta a KÉSZ-t korábban vezető Osztie Zoltán és a jelenlegi elnök, Makláry Ákos hűséggel és tettrekészséggel végzett munkáját.
Némethné Csubák Éva részletesen bemutatta az Ima a maszk mögül című fotót, amelyen a keresztút tizenegyedik stációja előtt, a középkori baktai templom értékes, a keresztre feszített Krisztust ábrázoló freskójánál gyermekek veszik őt körül, hirdetve, hogy az ő jövőjük a tét.
Ráirányította a figyelmet a keresztények legfontosabb szimbólumára, a keresztre, amely legalább tíz fotón megjelenik, így emlékeztet arra, hogy a kereszt felemel, mindenkor érdemes visszatérni hozzá. Buzdította a jelenlévőket, hogy legyenek hűségesek közösségeikhez, családjukhoz, nemzetükhöz, a kereszténységhez, tegyék meg mindazt, ami erejükből telik.
Emelkedett hangvételű, lelkesítő beszédét Mécs László soraival zárta:
„Én tükre vagyok minden mosolyoknak, / én azért élek, hogy visszamosolyogjak / virágra, lepkére, bokorra, rengetegre, / farkasra, bárányra, szivárványra, fergetegre / fényre, holdra, csillagokra, szegényekre, gazdagokra, / szenvedésre, vidámságra, jó napokra, rossz napokra, / rózsafára, keresztfára, visszamosolyogjak mindenre, / visszamosolyogjak az Istenre.”
Megyesi Mária, a nyíregyházi KÉSZ-csoport elnöke