Ünnepi taggyűlés Taksonyban
Szent Erzsébetre emlékezve hálaadó szentmisével ünnepelt a taksonyi KÉSZ-csoport november 20-án. A rendezvényre ellátogatott Soltész Miklós államtitkár is.
A KÉSZ taksonyi csoportja az idei esztendőben is megtartotta ünnepi taggyűlését. Az esemény hálaadó szentmisével kezdődött, melyet Láng András plébános mutatott be, aki a huszonegy éve alakult csoport alapító tagja és azóta is lelkivezetője. A plébános homíliájában méltatta Árpád-házi Szent Erzsébetet, mint a szolgáló, másokon segítő szeretet példáját és összekapcsolta azzal a misszióval, amelyet a KÉSZ is betölt a keresztény értékrend terjesztésében.
Az ünnepi taggyűlést megtisztelte jelenlétével Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár, valamint Pánczél Károly, a térség országgyűlési képviselője, a Nemzeti Összetartozás Bizottsága elnöke is. Az ünnepi taggyűlés a Himnusz eléneklésével kezdődött, majd András atya ünnepi áldásban részesítette a jelenlévőket.
Soltész Miklós államtitkár köszöntőjében hangsúlyozta: különösen a mai világunkban fontos szerepe és feladata van az értelmiségnek, amelynek józan módon, kellő tisztelettel, de határozottsággal kell irányt mutatnia és visszavezetnie az embereket azon értékekhez, amelyek immáron kétezer éve állandóak és a legszélesebb tapasztalattal rendelkeznek a mellett, hogy örök érvényűek.
– Fontos, sőt talán a legfontosabb minden talentum mellett a hit megléte, amely mindennek az alapja keresztény életünkben, hitvallásunkban, illetve abban a misszióban, amelyet a KÉSZ is betölt
– szögezte le az államtitkár.
Az ünnepségen felszólalt Barna Tamás, a taksonyi csoport elnöke, aki egy esztendővel ezelőtt vette át a stafétát Hufnágel Béla Attilától, a csoport alapítójától, egyben tiszteletbeli elnökétől. Az elnök beszámolt az elmúlt év történéseiről, valamint jövőkép címmel betekintést adott a következő esztendő tervezett feladataiba. Kiemelt öröm, hogy a csoport új tagokkal bővült, akikben közös a Taksony iránti szeretet, és egyetértenek azzal, hogy egy keresztény embernek a közéletben a helye, és ezt ott kell megcselekedni, ahol élnek vagy, ahova a gondviselés szánja őket.
Barna Tamás méltatta az elmúlt húsz évben szolgálatot teljesítőket is:
– Büszke vagyok arra, hogy elfogadták a meghívást és közös értékeink mentén dolgozhatunk együtt ebben a szeretetközösségben, amelyet KÉSZ-nek hívnak. Ők egytől-egyig megtestesítik ezt a küldetést; szeretik Taksonyt, annak kultúráját és identitását, amely 750 éves múltra tekint vissza. Ugyanakkor hála és köszönet illet minden régebb óta (egész pontosan két évtizede) a KÉSZ taksonyi csoportjának közösségében lévő tagját, akik nélkül biztosan nem lenne az a KÉSZ, ami Taksony közéletében ma. Egy év a közéletben sokszor háromnak számít. Így különösen is köszönöm azt a hitet és áldozatos munkát, amelyet elvégeztek és végeznek ma is.
A beszámolóban elhangzott, hogy idén sikeresen folytatódott a PÁR-Beszéd című kerekasztalbeszélgetés-sorozat olyan aktuális kérdésekről, amelyek a társadalom széles rétegét érintik és foglalkoztatják, valamint, hogy elindult egyfajta digitalizációs törekvés is a csoport életében, amelynek fontos része volt a közösségi médiában történő megjelenés, a keresztény értékrend melletti tartalmak megosztása.
– Ezek mellett természetesen továbbra is őrizzük kultúránkat, hagyományainkat, identitásunkat.
Ott vagyunk a katolikus templom kertjében a KÉSZ által húsz évvel ezelőtt felállított emlékműnél a Szent Anna-búcsú közösségi napján emlékezve és emlékeztetve a Taksonyból kitelepítettekre és malenkij robotra elhurcoltakra. Minden évben megemlékezést tartunk október 23-a előestéjén a forradalom és szabadságharc hőseire emlékezve – sorolta az elnök.
A jövőképpel kapcsolatban kifejtette: a kereszténység és a magyarság a legszorosabb egységet alkotja nemzetünk történelme folyamán. A magyarságtudat ápolása ezért nyilvánvalóan keresztény kötelesség. Nemzetünk olyan értékkel adományozta meg Európát, amely nélkül az nem lenne önmaga. A következő nemzedéknek részesednie kell a magyarság helyes önbecsüléséből, hogy küldetését megtalálja a nemzetek nagy családjában. Európa nyugati része nem halad jó irányba. A globalisták – benne a liberális, progresszív propaganda – térnyerése, a hit, az erkölcs és a keresztény értékektől történő teljes elszakadás, sőt ezeknek az üldözése, a párhuzamos társadalmak, a háborúpártolás, a woke- és a genderideológia jellemzik az egyre süllyedő társadalmakat.
– Szilárd meggyőződésem, hogy a több ezer éves keresztény értékrend a maga kiforrottságával olyan válaszokat tud adni napjaink kihívásaira, ami biztosan jól megkülönböztethetővé teszi a többi zavaros általánosítástól, amellyel ma sok ember kénytelen szembenézni.
A keresztény hitet és értékrendet kell képviselnünk, amely alapértékünk és azt az egységet, ami nem kompromisszumokat keres a gyengeség jeleként, hanem előre visz. Először mindig kicsiben, utána pedig nagyban
– hangsúlyozta Barna Tamás.
Az este folyamán a csoportjához idén csatlakozott tagok, Kolozsi Péter és Brezvai Gábor tanúságtevő előadást tartottak Mi dolgom a KÉSZ-ben? címmel. Mindketten összefoglalták életük azon eseményeit, amelyek mentén meggyőződésük, hitük és elkötelezettségük kialakult a keresztény értékrend mellett. Beszéltek a közösségben való gondolkodásról, a kapott értékek viszonzásáról kiemelve a Taksonyban megtapasztalt keresztény közösségek erejét és hívó szavát.
– A feladatokat nem keresni kell, azok megtalálnak bennünket. A mi feladatunk, hogy megoldjuk azokat, méghozzá ott, ahova a jó Isten szánt bennünket. Ott és abban a közösségben. Annak a közösségnek a javát, gyarapodását elősegítve – hangoztatták.
A rendezvényen szóba került az ún. Harangtoronyprojekt, amely egy közel hetvenéves örökség. Egy eddig még el nem készült, önálló harangtorony elkészítését jelenti, amely egyfajta világítótoronyként is irányt mutatna Taksonyban a keresztény értékek mentén.
Az 1956-os taksonyi földrengés után új katolikus templom épült. Az összes, abban az időben készült terven szerepelt egy önálló harangtorony, amely azóta sem készült el. A KÉSZ taksonyi csoportja és a helyi katolikus egyházközség elhatározta, hogy megpróbálja megépíteni ezt a harangtornyot. Sok munka zajlott le az indulás óta, különösen az elmúlt egy esztendőben. Érces Gergő, a település főépítésze, újonnan csatlakozott KÉSZ-tag adott tájékoztatást a projekt fejleményeiről a jelenlévők számára.
Az ünnepséget a Szózat közös eléneklését követően agapé zárta, amelyen a résztvevők még hosszú ideig élvezhették az összetartozás élményét személyes beszélgetések keretei között.
a taksonyi KÉSZ-csoport